Ufuk Beydemir
(14 Nisan 1992, İstanbul)
Türk Şarkıcı-Şarkı Yazarı, Müzisyen.

Müzik Kariyeri

16 yaşında ilk kez bir kutlamada sahneye çıkan Ufuk Beydemir, tek bir şarkı söyledikten sonra dinleyicilerin reaksiyonu ve sahnenin büyüsüne kapılarak müzik yapmaya karar verdi ve çeşitli rock gruplarında vokalist olarak yer aldı. Kendi şarkılarını yazmak isteyen Ufuk Beydemir, bir gitar satın alarak yoğun şekilde çalışmaya başladı. 2009 yılında, henüz 17 yaşındayken ilk bestesi “Ay Tenli Kadın”ı yazdı.

Sözü ve bestesi kendine ait yeni eserlere yönelmek isteyen genç müzisyen, 2011 yılında evde yaptığı demo kayıtlarla müzikal üretimini hızlandırdı ve küresel bir ev konserleri zinciri olan Sofar Sounds’un İstanbul ayağına ilk kez 2016 yılında akustik bir kayıtla katıldı.

Sözü ve bestesi kendisine ait olan “Ay Tenli Kadın” adlı şarkısı ve bu kayıttaki etkileyici performansı ile dikkatleri üzerine çeken Beydemir, sosyal medyada kısa süre içerisinde adı en çok aranan isimlerden biri oldu. Solo kariyerine bir albümle devam etmek istemesiyle birlikte 2017 yılında yapımcı ve menajer Engin Akıncı ile tanıştı. Yepyeni bir sound arayışıyla aynı yılın sonbaharında prodüktörleri Engin Akıncı ve Tolga Görsev’le birlikte Moda Erekli & Tunç Stüdyoları’nda 11 şarkılık “Sevda Gibi” adlı ilk albümünün çalışmalarına başladı ve 23 Mart 2018’de ilk albümünü ZOOM etiketi ve DMC işbirliğiyle yayınladı.

2019 yılında “Sevda Gibi” albümünden seçilen 5 şarkının yanı sıra söz ve müziğini yine Ufuk Beydemir’in yazmış olduğu “Ölüme Yalvardım”ın canlı akustik performansından oluşan 6 şarkılık “Akustik EP” ZOOM tarafından yayınlandı. Aynı yıl Beydemir, PowerTürk Müzik Ödülleri’nde “En Güçlü Çıkış Yapan Şarkıcı” seçildi.

Eğitim Hayatı

Üniversite hayatına Kemerburgaz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde başlayan başarılı müzisyen, bir süre sonra planlarını değiştirerek eğitimini Gelişim Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Fakültesi’nde Antrenörlük Eğitimi Bölümü’nde tamamladı.

Etkilendikleri

İyi bir müzik araştırmacısı olan Beydemir, 1960 ve 1970’lerin İngiliz, Amerikan psychedelic rock, progressive rock, garage rock grup ve sanatçılarından etkilenmiş, 1990’ların Seattle çıkışlı grunge gruplarının vokal tarzından da oldukça ilham almış hatta kullandığı vokal tekniğinin altyapısını bu stili gözlemleyerek oluşturmuştur. Bunların yanı sıra aslen Elazığ kökenli olan Beydemir, ailesinden aldığı kültürle Türk halk müziğine ve Türk ozanlarına da ilgi duymuştur.

Hobileri ve Yaptığı Sporlar

16 yaşına kadar amatör liglerde futbol oynayan Beydemir, sanata yönelince spor hayatından uzaklaşsa da, üniversitede BESYO bölümünde eğitimine devam edince antrenman kültürünü de tekrar hayatına dahil etti. Boks, jiu-jitsu gibi dövüş sanatlarıyla amatör olarak ilgilenmiş, girya sporu ve olimpik kaldırışlar yapmıştır. Üniversite yaşantısı süresince kuvvet kondisyon koçluğu yapan Ufuk Beydemir, aynı zamanda üniversitede uzmanlık branşı olarak tenisi seçmiş ve III. Kademe (Kıdemli Antrenör) tenis antrenörlüğü belgesi almıştır.